Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W dniach 25 i 28 maja klasy siódme wybrały się do Zakładu Oczyszczalni Ścieków i Laboratorium Badania Wody przy ul. Czystej.

oczyszczalnia2018 07Uczniowie mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak wygląda technologiczny proces oczyszczania ścieków komunalnych pochodzących z domów i gospodarstw naszego regionu. Prześledzili kolejne jego etapy od momentu zlania ścieków w stacji zlewnej, przez ich stopniowe oczyszczanie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, tj. piaskownikach, osadnikach wstępnych, komorach napowietrzania, osadnikach końcowych.

 

W ostatnich latach tarnowski zakład został zmodernizowany. Wybudowano m.in. instalację termicznej hydrolizy, fermentacji osadów i generacji energii elektrycznej i cieplnej, dzięki czemu może przyjmować osady z wielu okolicznych gmin. Nowe inwestycje sprawiły, że tarnowski system utylizacji i gospodarowania osadami jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce.

Podczas zwiedzania obiektu uczniowie zobaczyli też, jak wygląda praca w Laboratorium Badania Wody i Ścieków. Zespół doświadczonych analityków codziennie prowadzi szereg szczegółowych analiz parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody i ścieków, wykonując miesięcznie kilka tysięcy analiz próbek środowiskowych. Siódmoklasiści obserwowali, jak wygląda badanie twardości i zanieczyszczenia wody z wykorzystaniem opartych na normach europejskich i międzynarodowych metod badawczych oraz nowoczesnej aparatury analitycznej.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.