Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

6 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wyruszyli do różnych punktów miasta, aby przypomnieć tarnowianom o wydarzeniach z lat 1914-1918, które przyniosły naszemu miastu długo oczekiwaną niepodległość.

kalendarz niepodl 00Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie pod opieką pani Karoliny Wojciechowskiej wręczyli napotkanym tarnowianom i pracownikom miejskich instytucji ok. 40 egzemplarzy Kalendarza Niepodległości. Został on opracowany w naszej szkole jeszcze w ubiegłym roku szkolnym i nadal służy jako pomoc w rozpowszechnianiu wiedzy o dążeniu tarnowian do wolności. Kalendarz ma formę 15 dwustronnych kartek zawierających konkretne historyczne informacje dotyczące np. tarnowskich drużyniaków z XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, którzy w sierpniu 1914 r. wyruszyli do Krakowa do I Kompanii Kadrowej formowanej przez J. Piłsudskiego.

Na kartkach Kalendarza Niepodległości zamieściliśmy też urywki pochodzące z najstarszej naszej szkolnej kroniki spisywanej w wojennych latach. Kronikarskie zapiski, prowadzone przez ówczesne kierowniczki szkoły, stanowią do dzisiaj żywy i przejmujący opis historii rozgrywającej się w Tarnowie i w murach Szkoły Konarskiego.

Naszych uczniów ucieszył fakt, że tarnowscy przechodnie chętnie odbierali wręczane im kalendarze, a w siedzibie Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Ruchem mieli nawet okazję przekazać je komendantowi Straży Miejskiej panu Krzysztofowi Tomasikowi.

Zdjęcia


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.