Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

7 listopada uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII odkrywali miejsca i ludzi szczególnie związanych z odzyskaniem niepodległości przez nasze miasto. W ramach IV Gry Terenowej wyruszyli na ulice Tarnowa szlakiem niepodległości.

20181107 gra terenowa 12W tym roku gra terenowa odbywała się pod hasłem „Wolny Tarnów!”. Dla każdego poziomu wiekowego zostały przygotowane odrębne zadania dostosowane do możliwości uczniów. Uczestnicy, kierując się zagadkowymi wskazówkami, musieli dotrzeć do właściwego miejsca, gdzie otrzymywali do wykonania konkretnie zadania. W ten sposób uczniowie z klas IV-VI odnaleźli np. miejsca związane z postacią Burmistrza Niepodległości - Tadeusza Tertila, takie jak jego kamienica i pasaż wraz z odsłoniętą niedawno rzeźbą przedstawiającą postać Tertila, tarnowski Ratusz z pamiątkową tablicą jemu poświęconą czy grób na Starym Cmentarzu.

Na trasie gry nie mogło zabraknąć siedziby XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, która mieściła się w budynku za katedrą. Szóstoklasiści stanęli też pod figurą Matki Bożej na placu Katedralnym, gdzie burmistrz Tertil żegnał pierwszych tarnowskich drużyniaków wyruszających do I Kompanii Kadrowej tworzonej w Krakowie przez J. Piłsudskiego. Część klas odwiedziła również groby legionistów w Kwaterze Zasłużonych na Starym Cmentarzu. We wszystkich miejscach uczniowie rozwiązywali różnorodne zadania wymagające od nich nie tylko wiedzy (którą mogli zdobyć, korzystając z otrzymanych materiałów), ale również spostrzegawczości i uważności.

Młodzież klas siódmych i ósmych wcieliła się w role konspiratorów, którzy przed stu laty wyzwalali nasze miasto z rąk urzędników i żołnierzy austriackich. Zadania wymagały wiedzy, kreatywności i umiejętności współpracy całej grupy. Szukanie wskazówek, haseł i tajemniczych poleceń umożliwiało dotarcie do kolejnych punktów gry i wykonywanie otrzymanych zadań. Dzięki współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie akcja gry toczyła się m. in. w podziemiach tarnowskiego ratusza, a w przedsięwzięcie włączyli się też wtajemniczeni mieszkańcy miasta. Wszystkie drużyny wykazały się wielkim zaangażowaniem, dzięki czemu mogły doświadczyć niełatwej historii uwalniania Tarnowa z 30 na 31 października 1918 roku.

Nagrodą dla zwycięskich klas w grze terenowej był przechodni Puchar Dyrektora Szkoły przyznawany w dwóch kategoriach wiekowych.

Oto wyniki IV Gry Terenowej pod hasłem „Wolny Tarnów!”:

Na poziomie klas IV-VI:
I miejsce - klasa VI a
II miejsce - klasa V a
III miejsce - klasa V b

Na poziomie klas VII-VIII
I miejsce - klasa VIII a
II miejsce ex aequo: kl. VII a, VII b, VIII b

Zdjęcia


Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.