Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Klasy I-III rozpoczęły całoroczny projekt pt. „Muzyczna przygoda”, który ma służyć poznawaniu niezwykłego świata dźwięków i muzyki. Pierwsze spotkanie było poświęcone instrumentom pasterskim.

muzyczna przygoda 06Głównym celem spotkań muzycznych jest zaznajomienie ze światem instrumentów muzycznych oraz dźwięków i odkrycie piękna tkwiącego w muzyce. Przewidziane są również zajęcia poświęcone ludzkim głosom, a każde spotkanie ma być świetną zabawą. Audycje prowadzone są przez profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę zawodowych muzyków, absolwentów akademii muzycznych, mających doświadczenie w pracy z dziećmi oraz na scenie muzycznej. Już pierwsze spotkanie poświęcone instrumentom pasterskim pozwoliło dzieciom wiele się nauczyć i dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Uczniowie dowiedzieli się, co to jest trąbita, jak jest zbudowana i do jakich celów była dawniej używana. W skrócie to po prostu dawny telefon komórkowy. Kolejne zaprezentowane instrumenty to: dudy huculskie (w innych regionach Polski nazywane kobzami lub gajdami), końcówka wielkopostna oraz fujarka pasterska. Skąd wzięła się nazwa „końcówka wielkopostna”? Wywodzi się ona stąd, iż grano na niej właśnie w okresie postu.

Dzieci zobaczyły również i usłyszały niepasterski instrument ze 160 strunami, wynaleziony jeszcze przed pianinem i fortepianem, czyli cymbały. Podziwiały multiinstrumentalistę pana Józefa, który trzymając w rękach palczatki, wydobywał przepiękną muzykę jakże odległą od tej słyszanej na co dzień. Pan Józef potrafił wydobyć dźwięki ze wszystkich rurek znajdujących się w zasięgu jego wzroku. Słuchacze nagrodzili jego występ gromkimi brawami. Spotkanie rozpoczęła i zakończyła piosenka oraz pozdrowienia góralskie. Wszyscy czekają już na kolejne muzyczne spotkanie.

Zdjęcia


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.