Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

Uczniowie klas VII a i VIII a wciąż żywo wspominają niezapomnianą trzydniową wycieczkę do dwóch ważnych polskich miast – Krakowa i Warszawy.

krakow warszawa 07Wspólna wyprawa odbyta w dniach 18-20 września 2023 r. ma szczególne znaczenie dla obecnych ósmoklasistów. Dzięki wyjazdowi do Warszawy poznali bowiem ważne miejsca związane z bohaterami omawianej w tej chwili na lekcjach języka polskiego obowiązkowej lektury, czyli „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Wycieczka uczniów została zorganizowana w ramach realizowanego w naszej szkole projektu grantowego „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.

Jednym z głównych celów wyjazdu było zapewnienie uczniom atrakcyjnego i aktywnego sposobu poznawania najważniejszych historycznych i kulturowych skarbów dawnej i obecnej stolicy Polski. Wyprawa sprzyjała także integracji uczniów polskich z uczącymi się w naszej szkole dziewczętami i chłopcami z Ukrainy.

Pierwszy dzień wycieczki, czyli 18 września 2023 r. był przeznaczony na poznawanie uroków starego Krakowa. Na Plantach uczniowie spotkali się z panią przewodnik, a następnie pod jej kierunkiem przeszli w stronę zamku królewskiego na Wawelu. Na wawelskim wzgórzu weszli do katedry, by obejrzeć bogactwo i piękno świątyni, która przez czterysta lat była kościołem polskich królów. W podziemiach katedry widzieli krypty zarówno władców, jak i trzech wieszczów: A. Mickiewicza, J. Słowackiego i C. K. Norwida. Pewnym wyzwaniem okazała się dla uczniów wspinaczka po stromych schodach katedralnej wieży mieszczącej liczący pół tysiąca lat monumentalny Dzwon Zygmunta. Na arkadowym dziedzińcu królewskiego zamku przemawiała do wyobraźni uczniów opowieść pani przewodnik o odbywających się w tym miejscu ważnych uroczystościach, w tym rycerskich turniejach.

krakow warszawa 02Pobyt w Krakowie „wymagał” też odwiedzenia stojącego na pomniku wawelskiego smoka - bohatera jednej z najbardziej znanych krakowskich legend. Stamtąd trasa wycieczki prowadziła przez dzielnicę uniwersytecką z najstarszymi budynkami Akademii Krakowskiej do Rynku Głównego m.in. z Sukiennicami, pomnikiem Adama Mickiewicza i kościołem Mariackim, w którym uczniowie z bliska przyglądnęli się imponującemu ołtarzowi Wita Stwosza, a w trakcie oglądania usłyszeli opowieść o losach tego wybitnego rzeźbiarza. Po wysłuchaniu hejnału mariackiego i pożegnaniu hejnalisty dobiegł końca pobyt wycieczkowiczów w Krakowie.

Ze stolicy Małopolski trasa wycieczki prowadziła do Warszawy. Drugiego dnia wyprawy zwiedzanie miasta rozpoczęło się od wyjazdu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Uczniowie - pod kierunkiem pani przewodnik - odwiedzili kilka kwater, m.in. poświęconych uczestnikom powstań narodowych, żołnierzom z okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i powstania warszawskiego. Najdłużej zatrzymali się w Kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” i członków Szarych Szeregów.

krakow warszawa 13To tutaj stanęli przy grobach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Aleksandra Kamińskiego i głównych bohaterów jego książki „Kamienie na szaniec”: Jana Bytnara „Rudego”, Aleksego Dawidowskiego „Alka”, Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”. Uwagę zwracały ustawione na grobach w tej kwaterze charakterystyczne brzozowe krzyże z biało-czerwonymi szarfami, zniczami i kwiatami w barwach narodowych. Po wysłuchaniu opowieści o bohaterstwie i poświęceniu młodych ludzi, którym przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny, cała grupa wycieczkowa udała się na znajdującą się przy tej samej ulicy Powązkowskiej XVIII-wieczną nekropolię, tzw. Stare Powązki - uznane za pomnik historii. Cmentarz ten to miejsce spoczynku prawie miliona osób, w tym wielu znanych i zasłużonych ludzi, m.in żołnierzy, działaczy niepodległościowych, wybitnych twórców, uczonych, artystów, lekarzy, prawników, polityków, sportowców.

krakow warszawa 26Kilka godzin zajęło uczniom zwiedzanie komnat Zamku Królewskiego.Trasa wiodła zgodnie z tematyką: „Na królewskim dworze”, „Jak szlachta króla wybierała?”, „Canaletto w Warszawie”. Pan przewodnik w oparciu o znajdujące się na zamku dzieła sztuki rozmawiał z uczniami na tematy z historii, sztuki i kultury. Siódmoklasiści i ósmoklasiści, poznając nowe wiadomości, mieli też okazję sprawdzić swoją znajomość polskiej historii.

Po wyjściu z królewskich komnat uczniowie wędrowali uliczkami Starego Miasta, żeby stanąć przy takich ważnych obiektach, jak m.in.: kolumna Zygmunta, bazylika archikatedralna św. Jana, pomnik Małego Powstańca, Barbakan, pomnik Syrenki na Rynku. Duże wrażenie wywarła na uczniach odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Józefa Piłsudskiego. Zainteresowanie budziły też odsłonięte po dwóch stronach tego placu fundamenty Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla, które w przyszłości mają być odbudowane.

Wyjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki dostarczył uczniom innych wrażeń, mogli z wysokości 114 metrów podziwiać panoramę Warszawy i z takiej wysokości próbować wyszukiwać punkty miasta, w których już byli.

Drugi dzień pobytu w stolicy objął także zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz pobyt na PGE Stadionie Narodowym im. K. Górskiego. Przekraczając próg Muzeum Powstania, uczniowie znaleźli się w niezwykłej scenerii – nowoczesnej, bo wypełnionej komputerami, monitorami, filmami, efektami wizualnymi i dźwiękowymi, a równocześnie mającej za zadanie odtworzyć grozę powstańczych dni 1944 roku. Młodzi ludzie poznawali przebieg powstania, skrupulatnie zbierając kartki z kalendarza umieszczone w ważnych punktach muzealnej ekspozycji. Chronologia prowadziła od godziny „W” po upadek powstania i następujące po nim wydarzenia. Szczególne emocje wywołał trójwymiarowy film „Miasto ruin” będący cyfrową rekonstrukcją Warszawy zamienionej w cmentarzysko ruin. Obraz oddawał widzom niewyobrażalną skalę zniszczeń stolicy i okrucieństwa wojny.

krakow warszawa 41Po ważnej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie mieli nie lada okazję, aby od środka obejrzeć najważniejsze punkty Stadionu Narodowego, zasiąść na trybunach dla widzów, a z trybuny górnej areny objąć wzrokiem całą panoramę obiektu. Pani przewodnik zaprowadziła uczniów do szatni reprezentacji Polski, następnie pokazała strefę zawodniczą, pomieszczenia odnowy biologicznej dla zawodników, centrum prasowe, podzieliła się mnóstwem ciekawostek dotyczących budowy stadionu, przygotowań do rozgrywek i wykorzystywania stadionu także na inne imprezy, np. muzyczne. Pobyt na największym w Polsce stadionie wywarł wrażenie nie tylko na miłośnikach piłki nożnej.

Bardzo bogaty program trzydniowej wycieczki pod hasłem „Z Małopolski na Mazowsze” wymagał od uczestników sporej kondycji, ale zdobyta wiedza i moc wrażeń wynagrodziły trudy wędrówek.

ZDJĘCIA

poznaj polske logo

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke

MTH stopka granatowa

laboratoria logo2


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.