Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

20 października klasy VI a i VI b wraz z wychowawczyniami wzięły udział w wycieczce do wierzchosławickiego kompleksu leśnego. Wycieczka odbyła się w ramach Dni Otwartych Lasów Państwowych w Małopolsce.

Pod przewodnictwem leśnika uczniowie mogli poznać tajniki lasu i gospodarki leśnej. Na uczestników wycieczki czekało wiele niecodziennych atrakcji.

Dzień naszej wycieczki był jednocześnie początkiem Europejskiego Tygodnia Leśnego, który w Polsce przebiega pod hasłem „Las czeka na was”. Skorzystaliśmy z zaproszenia leśników z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska i wyjechaliśmy na wycieczkę do lasów wierzchosławickich. Tam mogliśmy lepiej poznać ciekawą, chociaż niełatwą pracę leśników, a także poszerzyć wiedzę o lesie i jego przyrodniczych tajemnicach. Wędrując ścieżką edukacyjną, oglądaliśmy leśne zakątki okryte jesienną szatą.

Pierwszy z panów leśników opowiadał o warstwowej budowie lasu mieszanego, prezentował kolejne piętra lasu, omawiał typowe dla nich rośliny, z jego pomocą rozpoznawaliśmy różne gatunki roślin, przede wszystkim drzew. Mieliśmy też okazję obejrzeć dużą szkółkę leśną - miejsce hodowania sadzonek drzew i krzewów.

Gdy dotarliśmy do leśnej wiaty, czekali na nas koleni leśnicy. Przygotowali szereg konkursów. Najbardziej zaciekawiły nas ćwiczenia, dzięki którym można było wykazać się dobrą znajomością gatunków drzew, ich liści i owoców.

Podczas przerwy w zajęciach piekliśmy przy ognisku smakowite kiełbaski, a niektórzy z nas wyruszyli do zagajników na poszukiwanie grzybów.

Druga część naszej leśnej wędrówki przebiegała wzdłuż stawów oraz żeremi, czyli siedlisk bobrów. Z relacji leśniczego i zdjęć umieszczonych na tablicach obok ścieżek edukacyjnych zdobyliśmy informacje o rybach, ptakach wodnych i płazach żyjących na przemierzanym przez nas terenie.

W dobrym humorze, zadowoleni z wycieczki ze słowami podziękowania pożegnaliśmy gościnnych panów leśników.

ZDJĘCIA


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.