Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

SP2 z drona

film o dwojce

W atmosferę spotkania, które odbyło się 9 XI, wprowadziła wszystkich krótka część artystyczna przygotowana przez starszych uczniów i chór szkolny. Złożyły się na nią wiersze o tematyce patriotycznej oraz pieśni legionowe. Honorowy gość uroczystości, pani Barbara Wiatr podzieliła się z dziećmi wspomnieniami ze swojego jakże bogatego życia, począwszy od czasów dzieciństwa przeżywanego w domu o tradycjach legionowych, poprzez doświadczenia lat wojny i okupacji, aż do czasów powojennych. Nawiązując do obchodzonego Święta Niepodległości, przypomniała jego historię, zwracając uwagę, że w czasach komunizmu zakazane było świętowanie tej rocznicy. Opowiedziała również o wydarzeniach 1918 roku, jakie upamiętnia data 11 listopada. W szczególności zwróciła uwagę na fakt, że to Tarnów jest pierwszym miastem w Polsce, które odzyskało niepodległość po latach zaborów, a stało się to 31 października 1918 roku.

Dużą część wspomnień poświęciła pani B. Wiatr swemu ojcu, Franciszkowi Kruszynie, który walczył w Legionach Piłsudskiego, a w okresie drugiej wojny światowej organizował w Tarnowie tajne nauczanie, był także członkiem Służby Zwycięstwu Polski, a potem kapitanem Związku Walki Zbrojnej. Za swoją działalność został aresztowany i zamęczony na śmierć przez gestapo w 1940 roku. Opowiadała również o własnych przeżyciach okupacyjnych. Najbardziej dramatycznym z nich było bombardowanie w 1944 roku, jakie przeżyła mając 12 lat.

Spotkanie z żywym świadkiem historii, i to historii tak dramatycznej, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Ta niezwykła lekcja historii i patriotyzmu na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

W związku z rocznicą odzyskania niepodległości wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się również do miejsc pamięci na terenie Tarnowa związanych z walkami w latach 1914-1918. Młodsi uczniowie udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, a starsi odwiedzili mogiły Legionistów na Starym Cmentarzu. Ci ostatni zapalili znicze także na grobie Franciszka Kruszyny. Oprócz tego uczniowie klas szóstych samodzielnie zgromadzili i opracowali materiały o burmistrzu Tadeuszu Tertilu, za którego rządów Tarnów odzyskał niepodległość. Natomiast Samorząd Uczniowski zebrał i opracował informacje o Jadwidze Bodzoniównie, pierwszej w niepodległej Polsce dyrektorce Szkoły imienia Konarskiego w Tarnowie, bardzo zasłużonej w dziejach naszej placówki. Efekty pracy uczniów można oglądać na wystawie przy wejściu do szkoły. Prezentuje ona przygotowane przez nich plansze oraz prace plastyczne.

ZDJĘCIA

poznaj polske logo

Motto szkoły


 

Nie tylko rozwijanie umysłu
za pomocą nauk
i umiejętności,
lecz przede wszystkim
uszlachetnianie serc i dusz.

              Stanisław Konarski

oferta sp2 txt

logo kuratorium

BIP

logo cke

MTH stopka granatowa

laboratoria logo2


Copyright © 2024 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.