Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W atmosferę spotkania, które odbyło się 9 XI, wprowadziła wszystkich krótka część artystyczna przygotowana przez starszych uczniów i chór szkolny. Złożyły się na nią wiersze o tematyce patriotycznej oraz pieśni legionowe. Honorowy gość uroczystości, pani Barbara Wiatr podzieliła się z dziećmi wspomnieniami ze swojego jakże bogatego życia, począwszy od czasów dzieciństwa przeżywanego w domu o tradycjach legionowych, poprzez doświadczenia lat wojny i okupacji, aż do czasów powojennych. Nawiązując do obchodzonego Święta Niepodległości, przypomniała jego historię, zwracając uwagę, że w czasach komunizmu zakazane było świętowanie tej rocznicy. Opowiedziała również o wydarzeniach 1918 roku, jakie upamiętnia data 11 listopada. W szczególności zwróciła uwagę na fakt, że to Tarnów jest pierwszym miastem w Polsce, które odzyskało niepodległość po latach zaborów, a stało się to 31 października 1918 roku.

Dużą część wspomnień poświęciła pani B. Wiatr swemu ojcu, Franciszkowi Kruszynie, który walczył w Legionach Piłsudskiego, a w okresie drugiej wojny światowej organizował w Tarnowie tajne nauczanie, był także członkiem Służby Zwycięstwu Polski, a potem kapitanem Związku Walki Zbrojnej. Za swoją działalność został aresztowany i zamęczony na śmierć przez gestapo w 1940 roku. Opowiadała również o własnych przeżyciach okupacyjnych. Najbardziej dramatycznym z nich było bombardowanie w 1944 roku, jakie przeżyła mając 12 lat.

Spotkanie z żywym świadkiem historii, i to historii tak dramatycznej, zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Ta niezwykła lekcja historii i patriotyzmu na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

W związku z rocznicą odzyskania niepodległości wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się również do miejsc pamięci na terenie Tarnowa związanych z walkami w latach 1914-1918. Młodsi uczniowie udali się do Grobu Nieznanego Żołnierza, a starsi odwiedzili mogiły Legionistów na Starym Cmentarzu. Ci ostatni zapalili znicze także na grobie Franciszka Kruszyny. Oprócz tego uczniowie klas szóstych samodzielnie zgromadzili i opracowali materiały o burmistrzu Tadeuszu Tertilu, za którego rządów Tarnów odzyskał niepodległość. Natomiast Samorząd Uczniowski zebrał i opracował informacje o Jadwidze Bodzoniównie, pierwszej w niepodległej Polsce dyrektorce Szkoły imienia Konarskiego w Tarnowie, bardzo zasłużonej w dziejach naszej placówki. Efekty pracy uczniów można oglądać na wystawie przy wejściu do szkoły. Prezentuje ona przygotowane przez nich plansze oraz prace plastyczne.

ZDJĘCIA


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.