Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

13 listopada 2015 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wyruszyli na trasę Gry Terenowej, którą już po raz drugi zorganizowaliśmy dla uczczenia Święta Niepodległości. Tegoroczna edycja gry przebiegała pod hasłem „Tarnowski Puchar Niepodległości”.

Wykonując polecenia w różnych miejscach Tarnowa, uczniowie uświadamiali sobie, że dobrze im znane obiekty są związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Zadania zostały poświęcone tym tarnowianom, wśród których było wielu bohaterów walki o wolność sprzed prawie 100 lat. Uczestnicy gry dotarli do ratusza – świadka wydarzeń z 1918 r. potwierdzających, że nie bez powodu Tarnów nazywamy jest pierwszym niepodległym polskim miastem. W Kwaterze Zasłużonych na Starym Cmentarzu poznali nazwiska i zasługi młodych legionistów, np. Błażeja Wójcickiego ps. „Jurand” – niezłomnego żołnierza I Kompanii Kadrowej, uczestnika wojny polsko-rosyjskiej i II wojny światowej.

Dwa punkty gry – budynek w sąsiedztwie Domu Mikołajowskich, czyli dawna siedziba sztabu XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej i plac przed katedrą – pozwoliły naszym uczniom stanąć w miejscach, z których pierwsi tarnowscy drużyniacy wyruszali do Legionów Polskich tworzonych przez Józefa Piłsudskiego. Wśród zadań gry nie mogło zabraknąć nazwiska i dokonań wybitnego burmistrza Tarnowa – Tadeusza Tertila, który zasłużył na godne miano „Burmistrza Niepodległości”.

W każdym z trzech punktów gry uczniowie odkrywali kolejne litery hasła, dzięki któremu poznali temat tegorocznej Gry Terenowej, a brzmiał on: „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”. Udział w grze terenowej był dla uczniów żywą i bardzo atrakcyjną lekcją historii.

Uczestnicy gry musieli wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem i sprawnością rozwiązywania różnego typu zadań w określonym czasie. Komisja oceniająca poszczególne klasy uwzględniała także wyróżniające uczniów odznaki wykonane w barwach narodowych oraz zachowanie uczestników gry w miejscach publicznych.

Przed ogłoszeniem zwycięzców II Gry Terenowej po Tarnowie uczniowie w dwóch grupach wiekowych: kl. I-III oraz IV-VI spotkali się z dyrekcją i wychowawcami na sali gimnastycznej, aby poprzez śpiew patriotycznych pieśni i piosenek legionowych podkreślić radosny charakter obchodów Święta Niepodległości.

Wyniki II Gry Terenowej po Tarnowie pod hasłem „Tarnowski Puchar Niepodległości”:

W klasach I-III zwycięską drużyną została klasa II b, natomiast w klasach IV-VI – klasa IV a. Obydwa zespoły z rąk pani dyr. Z. Drwal z wielkim entuzjazmem odebrały dyplomy i piękne puchary nazwane „Tarnowskimi Pucharami Niepodległości”. A oto szczegółowe wyniki uczniów kl. IV-VI:

I miejsce
kl. IV a – 72 pkt.

II miejsce
kl. VI a – 70 pkt.

III miejsce ex aequo
kl. IV b i kl. V b

IV miejsce
kl. V a

V miejsce
kl. VI b

 

Wszystkim uczestnikom naszej Gry Terenowej dziękujemy za zaangażowanie i solidne wykonywanie poszczególnych zadań. Do zobaczenia na trasie gry w przyszłym roku szkolnym!

Zdjęcia:

Gra Terenowa cz. 1. - prezentacja klas przed wyruszeniem na trasę gry.

Gra Terenowa cz. 2. - wykonywanie zadań na trasie gry.

Gra Terenowa cz. 3. - uroczyste zakończenie gry.
 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.