Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W tym roku szkolnym w naszej świetlicy realizujemy projekt pt.: „Sto centymetrów nad ziemią”. Dzięki temu często bywamy w warsztacie artysty – ba! sami stajemy się artystami!

Czasem metr to bardzo dużo dla małego człowieka, którego wzrost ledwie przekracza sto centymetrów. Ławki w szkołach, ubrania, rowery są dostosowane do wzrostu dzieci. To oczywiste, że w dzisiejszym świecie mamy do wyboru mnóstwo produktów stworzonych specjalnie dla najmłodszych. Z myślą o dzieciach projektuje się place zabaw, kawiarnie, muzea, organizuje się rozmaite warsztaty, w których uczestniczą. Takie właśnie zajęcia realizujemy w tym roku szkolnym. Projekt został dopasowany nie tylko do wzrostu dzieci, ale także do ich wieku, możliwości psychologiczno-fizycznych i manualnych.

Na przykład często bywamy w warsztacie artysty. Tam przekonujemy się, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki uprzywilejowanych. Pokazujemy także, że o sztuce można rozmawiać, nie używając trudnej i niezrozumiałej terminologii. Pytamy np.: Dlaczego przedmioty są kolorowe i skąd w ogóle bierze się kolor? Jak przygotować farby ze składników, które można kupić w zwykłym sklepie spożywczym? Skąd biorą się barwniki stosowane w farbach?

Na zajęciach dzieci dowiadują się, jak można domowym sposobem przygotować akwarelę, temperę i farbę olejną, jak zrobić farby z naturalnych składników, a także jak wykonać stemple z zupełnie niespodziewanych obiektów. Wybór farby to przecież nie tylko kwestia koloru – każda inaczej schnie i pokrywa malowane powierzchnie. Wielu artystów w codziennej pracy wykorzystuje różne elementy otoczenia i przedmioty, które choć nie są materiałami malarskimi, nadają ich dziełom kolor czy ciekawą fakturę. Mali twórcy idą śladami surrealisty Maxa Ernsta, który twierdził, że „malować można wszystkim, nawet farbami”.

Justyna Krakowiecka

Zdjęcia
 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.