Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Czwartoklasiści z IV a oraz IV b uczestniczyli w warsztatach plastycznych poświęconych grafice użytkowej. Dzięki nim poznali nowe techniki plastyczne oraz wiele się dowiedzieli o swoim mieście.

Warsztaty pod nazwą „Wystempluj folklor, Mościce i okolice, czyli poznaj grafikę użytkową”, zorganizowane w ramach Bonu Kultury 2016, odbyły się 20 i 21 września w Centrum Sztuki Mościce. Główną ich część stanowiły zajęcia praktyczne. Najpierw uczniowie wykonywali stemple z linorytu przedstawiające wybrane tarnowskie obiekty architektoniczne. Po naszkicowaniu żłobili je w płytce linoleum za pomocą dłuta. Następnie, wykorzystując farbę drukarską i wałeczek oraz małą prasę drukarską, odbijali swoje stemple na papierowych kopertach, torebkach, zakładkach, pudełkach oraz lnianych torbach.

Drugą pracę uczniowie wykonali tzw. techniką suchej igły, należącą do druku wklęsłego. Był to portret wybranego znanego tarnowianina. Rysunek należało wykonać w płytce pleksi specjalną igłą, a następnie płytkę pokryć warstwą farby drukarskiej. Po usunięciu farby z gładkiej powierzchni, pozostała ona jedynie w rowkach wyżłobionych igłą. Wtedy rysunek odbijało się za pomocą prasy na białych kartkach papieru.

Wykonywanie obu prac plastycznych pod fachową opieką instruktorek było dla uczniów nie tylko przyjemne, ale i twórcze. Wiele satysfakcji dostarczył im zwłaszcza moment, gdy spod prasy drukarskiej ukazywały się ich własne dzieła. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów uczniowie zabrali do domu, tak więc długo jeszcze będą mogli cieszyć się własnoręcznie ozdobionymi przedmiotami codziennego użytku.

Zdjęcia

 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.