Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Jak wyglądało życie na wsi sto lat temu, ile pracy trzeba było wykonać, aby na stole pojawił się świeży bochen chleba – tego dowiedzieli się czwartoklasiści, którzy wzięli udział w warsztatach w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Klasy czwarte odwiedziły wierzchosławickie muzeum 19 i 25 października 2016 r. Najpierw uczniowie dowiedzieli się, kim był Wincenty Witos, dawny właściciel zagrody, w której obecnie znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Następnie obejrzeli krótki film pokazujący, w jaki sposób z zasianego w ziemię ziarna stopniowo powstaje mąka, z której potem piecze się chleb. Główna część warsztatów poświęcona była przygotowaniu ciasta chlebowego, aż do chwili, gdy wkłada się je do pieca.

Ta część zajęć dostarczyła wszystkim wielu emocji, gdyż każdy mógł nie tylko własnoręcznie dotknąć wszystkich składników i naczyń, ale również wyrabiać ciasto, z którego potem miał być upieczony prawdziwy chleb. Przy okazji dzieci poznawały nazwy dawnych przedmiotów codziennego użytku i poszerzały swoją wiedzę z historii oraz przyrody.

Druga część zajęć były to warsztaty plastyczne, w czasie których uczniowie wykonywali postacie aniołów – stróżów domowych wypieków. Do ich wykonania posłużyły naturalne materiały, takie jak np. papier, słoma, sznurek lniany. Pod fachowym okiem pań instruktorek powstały piękne i oryginalne anioły. Wiele dzieci postanowiło podarować je swoim bliskim, zwłaszcza mamom lub babciom, które lubią zajmować się domowymi wypiekami. Wycieczki do nieodległych Wierzchosławic były ciekawymi wyprawami w przeszłość, do świata, który coraz bardziej odchodzi w zapomnienie.

Zdjęcia
 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.