Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

27 i 28 października uczniowie klas IVa, Va, Vb, VIa i VIb udali się na Stary Cmentarz, aby przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzić groby byłych nauczycielek, które pracowały w Szkole Konarskiego przed wieloma laty.

Wiele z nich poświęciło się pracy pedagogicznej i trosce o polską szkołę w najtrudniejszym dla Ojczyzny okresie – podczas I i II wojny światowej. Uczniowie odszukali nagrobki dziewięciu zasłużonych nauczycielek, w tym byłych kierowniczek: pań Zofii Wojciechowskiej, Heleny Hollendrowej, Jadwigi Bodzoniówny, p.o. kierownika szkoły p. Wiktorii Tarsiowej. Szczególną uwagę zwrócili na postacie nauczycielek Szkoły Konarskiego z okresu 1914-1918 oraz pierwszych lat niepodległości, które zaliczyliśmy do grona "Bohaterów Niepodległej". Ich sylwetki poznawali w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość". 

Nasi wychowankowie, zatrzymując się przy miejscu spoczynku dawnych pedagogów, uprzątnęli zalegające na grobach liście i porastający je mech, zapalili znicze, złożyli wiecznozielone wianuszki „Ku pamięci” z biało-czerwoną wstążką, a przede wszystkim w chwili skupienia oddali hołd Zmarłym i odmówili za nie modlitwę. Wyjście na najstarszą tarnowską nekropolię i postawa uczniów przy grobach dawnych nauczycielek to ważna dla dzieci lekcja historii i patriotyzmu, to uczenie, jak ocalać od zapomnienia ludzi i ich dokonania.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.