Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

8 listopada 2016 r. wszystkie klasy naszej szkoły uczestniczyły w Grze Terenowej po Tarnowie przebiegającej pod hasłem „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”.

W ten sposób włączyliśmy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i zrealizowaliśmy kolejne przedsięwzięcie w ramach II etapu Miejskiego Konkursu na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Bohaterom Niepodległej”. W Grę Terenową zaangażowała się cała społeczność naszej szkoły. Uczniowie kl. I-III oraz IV-VI wykonywali zadania dostosowane do ich poziomu wiekowego, zróżnicowane treściowo i podane w ciekawej formie. Stopniowo przemierzając trasę gry, poznawali miejsca, a przede wszystkim postacie bohaterów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Uczestnicy gry dotarli do dawnej siedziby Komendy Obwodu i sztabu XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej oraz placu przed katedrą, skąd młodzi drużyniacy 4 sierpnia 1914 roku, pod dowództwem sierżanta Władysława Langnera, wyruszyli w stronę dworca, aby dojechać do Krakowa do tworzonej przez Józefa Piłsudskiego I Kompanii Kadrowej, która miała podjąć walkę z zaborcą.

W Kwaterze Zasłużonych na Starym Cmentarzu uczniowie po odszukaniu grobów wielu legionistów, m.in. Błażeja Bolesława Wójcickiego ps. „Jurand”, Mariana i Juliana Mikosiów czy Józefa Kawalca, wykonywali zadania gry i poznawali zasługi młodych żołnierzy w walkach o wolność Ojczyzny.

W kilku miejsca Tarnowa – na placu Kazimierza przed Pasażem Tertila, przed zabytkowym ratuszem i na Starym Cmentarzu uczniowie przypomnieli sobie nazwisko Tadeusza Tertila i jego wielkie dokonania, dzięki którym zasłużył na godne miano „Burmistrza Niepodległości”.

Najmłodsi uczestnicy gry z kl. I-III doszli także do Grobu Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć wszystkich żołnierzy poległych w walkach za Ojczyznę. Dzieci stanęły również przed tzw. Białym Domem przy ulicy Narutowicza, gdzie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Jerzy Braun – wówczas młody działacz harcerski – napisał pieśń „Płonie ognisko i szumią knieje” wyrażającą radość z powrotu wolności.

Ostatnie zadanie w każdym z miejsc stopniowo prowadziło uczniów do odkrycia łączącego się z tematem tegorocznej Gry Terenowej ważnego cytatu, który brzmiał: „Ojczyzna bez bohaterów, to jak dom bez drzwi”.

Uczestnicy Gry Terenowej sprawnie wywiązali się z przydzielonych obowiązków i zgodnie z regulaminem koperty z rozwiązanymi zadaniami przekazali do sekretariatu szkoły dla komisji oceniającej. Członkowie komisji, aby wyłonić zwycięzców, oprócz poprawności wykonanych zadań uwzględnią przygotowane przez drużyny wyróżniające je kotyliony lub inne biało-czerwone odznaki, zachowanie uczniów w miejscach publicznych oraz kolejność dotarcia do szkoły z zadaniami. Wyniki Gry Terenowej po Tarnowie każda z klas pozna podczas uroczystego podsumowania projektu edukacyjnego pt. „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”.

Zdjęcia


 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.