Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że bohaterami niepodległości, są nie tylko postacie znane z podręczników historii, jak np. Józef Piłsudski, czy wybitni tarnowianie – jak Tadeusz Tertil, ale również zwykli mieszkańcy naszego miasta, do których należą dawne nauczycielki Szkoły Konarskiego.

Podczas wybranych lekcji języka polskiego oraz godzin wychowawczych uczniowie klas IV-VI poznawali postacie wybitnych Polaków i tarnowian, których dziś możemy nazwać „bohaterami Niepodległej”. W klasach VI a i VI b uczniowie pracowali z fragmentami kronik szkolnych dotyczących lat 1914-1918. Czytając zapisy sporządzone przez ówczesną kierowniczkę Szkoły Konarskiego Helenę Holendrową, dowiedzieli się, jak burzliwe były wojenne losy budynku szkolnego, w którym dziś nadal się uczą, a w którym ponad sto lat temu stacjonowało wojsko, mieścił się szpital, a także cerkiew.

Dzięki sugestywnym obrazom skreślonym przez naocznego świadka, mogli wyobrazić sobie, jak wyglądało życie w Tarnowie pod okupacją rosyjską, wśród spadających bomb i pocisków. Mogli wreszcie postawić się w sytuacji ówczesnych uczennic Szkoły Konarskiego, które przez ponad rok nie mogły uczęszczać do szkoły z powodu działań wojennych.

Z kronikarskich notatek wyłonił się wyrazisty portret kierowniczki Szkoły Konarskiego – Heleny Holendrowej, która pełniła swój urząd w latach 1899-1922. W czasie pierwszej wojny światowej dzielnie trwała na swoim nauczycielskim posterunku. Chroniła, co tylko się dało ze szkolnego dobytku, dbała o sprawne organizowanie nauki, gdy już było to możliwe, troszczyła się o swoje uczennice w czasach szalejących chorób, biedy i głodu. Piękny wizerunek tej dzielnej kobiety i mądrej kierowniczki szkoły pozostawiła na kartach kroniki jej następczyni, Jadwiga Bodzoniówna.

Szóstoklasiści, po zapoznaniu się z materiałem kronikarskim, redagowali różnorodne teksty, np. kartkę z dziennika, zawiadomienie, notatkę. Zaprojektowali również tablicę pamiątkową poświęconą Helenie Holendrowej, jaką można by umieścić w naszej szkole, aby upamiętnić zasługi tej bohaterki codzienności w trudnych latach odzyskiwania niepodległości.

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zapoznać się także z sylwetkami innych zasłużonych Polaków i tarnowian. Na lekcjach poszerzali informacje zdobyte już podczas gry terenowej, np. o Tadeuszu Tertilu – Burmistrzu Niepodległości, Jerzym Braunie – działaczu harcerskim, Błażeju Wójcickim – ostatnim legioniście z Legionów Polskich Piłsudskiego, czy Władysławie Langnerze pseud. „Złom” – dowódcy drużyniaków z Tarnowa, którzy w 1914 r. wyruszyli z naszego miasta do Legionów Piłsudskiego. W galerii tej nie mogło oczywiście zabraknąć samego Józefa Piłsudskiego, który odegrał kluczową rolę w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Każda z klas gromadziła materiały o wskazanej postaci i przygotowała na jej temat wystawę do galerii plastyczno-multimedialnej.

Dzięki wykonanej wspólnie pracy uczniowie przekonali się, że wielka historia rozgrywa się nie tylko gdzieś daleko, ale toczy się również obok nas. Tworzą ją także zwykli ludzie, którzy w chwilach próby potrafią stać się prawdziwymi bohaterami.

Zdjęcia
 


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.