Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

16 marca 2017 r. obchodziliśmy V Szkolne Święto Matematyki – w tym roku pod tytułem ,,Matematyka jest ENIGMAtyczna”. Motywem przewodnim były szyfry i kody używane na co dzień.

Przygotowania do tego święta rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Uczniowie klas IV-VI samodzielnie zbierali informacje, zdjęcia i inne materiały na temat kryptologii i kryptografii, Enigmy – niemieckiej maszyny szyfrującej, różnych rodzajów szyfrów oraz zastosowania szyfrów i kodów w naszym codziennym życiu. Efekty swojej pracy zaprezentowali w formie gazetek i albumów, które zostały wyeksponowane na korytarzu przy wejściu do szkoły. 16 marca o godzinie 9.00 osiemdziesięcioro jeden uczniów naszej szkoły przystąpiło do rozwiązywania trudnych zadań konkursu Kangur Matematyczny.

Po zakończeniu konkursu dzieci zobaczyły prezentację "Tajniki kryptologii", krótki film o maszynie szyfrującej ENIGMA oraz film wprowadzający w tematykę zajęć w poszczególnych klasach. Fabuła tych zajęć opierała się na tajemniczej, zaszyfrowanej walizce (lub zamkniętej na kłódkę z szyfrem torbie), którą uczniowie starali się otworzyć w trakcie lekcji. Zajęcia składały się z ćwiczeń praktycznych angażujących uwagę uczniów.

Dzieci miały szansę stworzyć własną maszynę szyfrującą oraz przećwiczyć skytale – system szyfrowania stosowany w starożytności. Dowiedziały się także, co jest niezbędne do zakodowania i rozkodowania tajnej informacji oraz jak to zrobić, poznały m. in. przykłady prostych szyfrów anagramowych, szyfry z siatką, szyfry podstawieniowe: szyfr Cezara, szyfry harcerskie. Aby otworzyć zamek walizki (lub kłódkę) musiały odszyfrować informacje i znaleźć trzy cyfry kodu. Wzbudzało to ich zaciekawienie i zaangażowanie. W walizce dzieci znalazły kod Morse’a, który posłużył im do zakodowania krótkiej wiadomości dla kolegów z równoległej klasy. Dowiedziały się również, jak można nadać sygnał SOS oznaczający wezwanie o pomoc.

Cała społeczność szkolna miała okazję poprzez zabawę poznać kolejne ważne zastosowanie matematyki, tym razem w kryptologii. Znowu dzieci wyszły z uśmiechem z lekcji matematyki!

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.