Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W tym roku szkolnym zakończony został projekt edukacyjny realizowany w klasie III c pt. „Sztuka w moim regionie”. Jego realizacja obejmowała wiele różnorodnych przedsięwzięć.

projekt 3c 53Program uwzględniał różne dziedziny sztuki dotyczącej historii i czasów współczesnych najbliższej okolicy, takich jak: architektura, malarstwo, rękodzieło, obrzędy ludowe, teatr i literatura. Pozwalał poszerzyć i pogłębić wiedzę o zabytkach, dziełach sztuki związanych z najbliższą okolicą, o zwyczajach i tradycji naszego regionu oraz wziąć udział w tworzeniu i prezentowaniu własnych wytworów. Dzieci usłyszały legendy o Tarnowie oraz historię powstania miasta. Wędrowały starymi uliczkami, odkrywając ich tajemnice.

Projektowały zamek na Górze św. Marcina. Brały udział w cyklu lekcji organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, podczas których miały okazję zapoznać się ze zbiorami muzeum oraz usłyszeć opowieść o dawnym ratuszu. Zwiedziły Katedrę, a w niej pomniki nagrobne rodu Tarnowskich. Na zajęciach komputerowych przeglądały zdjęcia starego Tarnowa i porównywały wygląd uliczek i domów w dawnych i obecnych czasach.

W Muzeum Etnograficznym uczniowie mieli okazję zapoznać się z tradycyjnymi obrzędami ludowymi związanymi ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wykonywały palemki wielkanocne oraz ludowe zabawki na choinkę z opłatków, bibuły i słomy. Malowały też wzory zalipiańskie. W gospodarstwie ekologicznym u pani Danuty Kostrzyńskiej w Jastrzębi próbowały swych sił w tradycyjnym wypieku chleba.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych współczesnej sztuce teatralnej oraz w warsztatach literackich. Te ostatnie odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej i były poświęcone dziecięcej literaturze. W teatrze Groteska w Krakowie dzieci obejrzały sztukę pt. „Kot w butach”. W Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego miały okazję zajrzeć za kulisy oraz zobaczyć z bliska dekorację sceny do spektaklu „Tajemniczy ogród”. Brały też udział w warsztatach, podczas których zapoznały się z pracą aktorów i innych ludzi odpowiadających za powstanie spektaklu. Obejrzały kilka przedstawień, takich jak: „Lato Muminków”, „Tajemniczy ogród” czy „Księga lasu”.

Dużym wydarzeniem były spotkania dzieci z ludźmi sztuki, np. aktorem tarnowskiej sceny panem Jerzym Palem w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie. Aktor czytał dzieciom fragmenty książki Tove Jansson pt. „Lato Muminków”, a potem opowiadał o swojej pracy podczas kręcenia filmu i realizacji sztuki teatralnej. Nieobce są trzecioklasistom bajki napisane przez regionalnych autorów: Jana Grabowskiego i Wojciecha Ulmana. W trakcie autorskiego spotkania pisarz, poeta i fotograf, pan Wojciech Ulman, zaprezentował uczniom swoje utwory, poświęcone przede wszystkim tematyce przyrodniczej. Prezentację ubarwiły jego wspaniałe fotografie.

Realizację projektu zakończyło niezwykłe spotkanie z artystą plastykiem panem Andrzejem Westwalewiczem. Autor wielu grafik i rysunków opowiedział dzieciom o życiu i twórczości swojego ojca, Stanisława Westwalewicza, prezentując jego obrazy, pejzaże i martwą naturę, malowane farbami olejnymi, akwarelami oraz pastelami. Artysta, pokazując z kolei swoje prace, przybliżył uczniom, na czym polegają techniki graficzne oraz rysunek piórkiem. Mistrz podarował klasie grafikę swojego autorstwa i na koniec rozdawał dzieciom autografy.

Uczniowie z klasy III c to także mali artyści i twórcy. Mają na swoim koncie napisaną i wydaną książeczkę „Dwadzieścia dwie bajki na dobranoc”, obrazy malowane na płótnie oraz inne prace przestrzenne i plastyczne wykonywane różnymi technikami. Były one wystawiane w „Naszej Galerii” na trzecim piętrze. Ostanie prace – plakaty do „Lata Muminków” ozdabiają hall Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Dzieci pokazały też swoje umiejętności i zdolności aktorskie w klasowych teatrzykach samorodnych, podczas autorskiego spotkania prezentującego klasową książeczkę, w jasełkach i w szkolnym przedsięwzięciu „ Miasteczko Bajeczek”.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.