Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Tradycyjny rajd turystyczny połączony z pobytem w prawdziwym obserwatorium astronomicznym przeżyli uczniowie klasy IV a, którzy 8 czerwca 2017 r. wybrali się do Rzepiennika Biskupiego.

rajd rzepiennik 18Wędrówkę rozpoczęli w Rzepienniku Suchym, skąd wyruszyli na kilkukilometrowy szlak urokliwymi polnymi i leśnymi drogami. Celem było prywatne Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi należące do państwa Magdaleny i Bogdana Wszołków, znajdujące się w sercu lasu na terenie Rzepiennika Biskupiego. Gospodarze oprowadzili uczniów po obserwatorium, objaśniali przeznaczenie i działanie znajdujących się tam urządzeń, takich jak np. ogromne anteny satelitarne, radioteleskop, teleskop optyczny.

Z prelekcji można było dowiedzieć się również wiele na temat kosmosu i zjawisk astronomicznych. Dzieci mogły przeprowadzić swoje małe obserwacje za pomocą lunety, próbowały również oglądać słońce przez specjalnie przystosowany teleskop, jednak wędrujące po niebie chmury utrudniały te obserwacje. Atrakcją była również możliwość wejścia do kopuły, w której znajduje się największy teleskop optyczny. Tam wszyscy zobaczyli, jak zbudowany jest taki teleskop oraz jak do obserwacji otwiera się dach kopuły.

Po części dydaktycznej przyszła pora na rekreację. Czwartoklasiści pokrzepieni kiełbaskami z grilla spędzili czas na zabawach i gonitwach po leśnych polanach. Droga powrotna do autobusu również wiodła malowniczymi ścieżkami wśród lasów, soczystozielonych pól i łąk. Młodzi turyści podziwiali rozciągające się z pagórków wspaniałe widoki, mogli też poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą na temat obserwowanych roślin i zwierząt. Na jednej z polnych dróżek udało im się np. dokładnie przyjrzeć padalcowi. Przewodnikiem w czasie tej wycieczki był wytrawny turysta, pan Maciej Czernik. Rajd do Rzepiennika uświadomił wszystkim, że ciekawych miejsc i ludzi nie trzeba szukać daleko – nie brakuje ich również w naszym regionie.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.