Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Uczniowie klasy VII b na lekcjach języka polskiego przystąpili do udokumentowania, w postaci kartek z kalendarza, najistotniejszych wydarzeń, które prowadziły nasze miasto do niepodległości.

kalendarz niepodleglosci 13Siódmoklasiści z opracowanego Kalendarium Niepodległości – Tarnów 1914-1918 wybrali najbardziej znamienne historyczne zdarzenia, łączące się z nimi miejsca oraz ciekawostki, aby w formie pojedynczych kartek z kalendarza pokazać szlak tarnowian do wolności. I tak np. kartka z 4 sierpnia 1914 r. przypominała o  wyruszeniu z Tarnowa do Krakowa dobrze uzbrojonych 43 członków XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, którzy pod dowództwem sierżanta Władysława Langnera dołączyli do I Kompanii Kadrowej formowanej przez Józefa Piłsudskiego. Zapiski na kartce informowały też, że oddział ochotników został uroczyście pożegnany przez burmistrza Tadeusza Tertila, a tłumy tarnowian odprowadzały ich ulicą Krakowską na dworzec.

W formie ciekawostki na drugiej stronie tej kartki zostało umieszczone zdjęcie domu za tarnowską katedrą, w którym podczas I wojny znajdowała się siedziba sztabu XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, obok pojawiła się też odznaka tejże drużyny. Oprócz faktów dotyczących naszego miasta na kartkach zostały też umieszczone urywki pochodzące z najstarszej naszej szkolnej kroniki spisywanej w trudnych wojennych latach. W ten sposób historia dotycząca miasta zespoliła się z tym, co rozgrywało się w murach Szkoły Konarskiego.

kalendarz niepodleglosci 15Kartki zostały przygotowane na wzór tych, które znajdują w kalendarzach tzw. zdzierakach, czyli z wyrywanymi kartkami. Zawierały typowe dla tych kartek informacje, tzn. dzień tygodnia, miesiąc, rok, numer dnia i tygodnia roku, godzinę, o której nastąpił wschód i zachód słońca. Prawdziwość tych danych uczniowie uzyskali dzięki wykorzystaniu internetowego kalendarza ze strony www.kalbi.pl. Każda kartka została zaprojektowania w edytorze tekstu i oprócz konkretnych wiadomości zawierała też materiał zdjęciowy. Tworzenie kalendarium zdarzeń w takiej postaci było dla uczniów atrakcyjnym sposobem przypominania sobie jakże ważnych dla Polaków historycznych faktów.

Kartki zaprojektowane na lekcjach języka polskiego uczniowie wręczyli gościom zaproszonym do szkoły na Międzypokoleniową Biesiadę Patriotyczną. Były one oprócz śpiewników i kotylionów znakiem naszego wspólnego świętowania dla Niepodległej!

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.