Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W piątek 24 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń. Stanowiła kolejne przedsięwzięcie w miejskim konkursie na projekt edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Świętujmy Niepodległą!”.

sztafeta niepodl 38Sportową sztafetę zorganizowaliśmy, aby uczcić ważne historyczne wydarzenia z 1918 roku i oddać hołd tym, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Impreza oficjalnie rozpoczęła o godzinie 10.00 na szkolnym boisku. Zgromadzili się tam uczniowie wszystkich klas I-III, kl. IVc, reprezentanci z pozostałych klas oraz oczywiście uczestnicy sztafety – uczniowie od klasy pierwszej po siódmą wraz z rodzicami i krewnymi, którzy zechcieli włączyć się w nasze przedsięwzięcie i zaszczycili nas swoją obecnością. Pani dyrektor Zofia Drwal serdecznie powitała uczestników, życząc im powodzenia w sztafetowym biegu. W imieniu uczniów sztafetę rozpoczęła uczennica kl. VIIb Aleksandra Wójtowicz.

 Ważną i atrakcyjną częścią imprezy była rozgrzewka, którą profesjonalnie i pomysłowo poprowadziła pani Joanna Pawelec – nauczycielka wychowania fizycznego i organizatorka sztafety. Przed biegiem potrzebne były rozgrzewające ćwiczenia i oczywiście zachęta ze strony zgromadzonej publiczności, której świątecznymi atrybutami były chorągiewki, pompony, baloniki i kotyliony w narodowych barwach.

Po rozgrzewce uczestnicy sztafety podzielili się na dwie grupy – pierwsza wraz z kibicującymi uczniami klasy IVc i ich opiekunami przemaszerowała na plac Anieli i Józefa Piszów, bo w tym właśnie miejscu miała nastąpić wymiana uczestników biegu połączona z przekazaniem pałeczek.

sztafeta niepodl 32W tym czasie druga grupa biegaczy ustawiła się na starcie sztafety. Jedna osoba z pary uczestników trzymała w dłoni pałeczkę – oczywiście w narodowych barwach. Aby podkreślić międzypokoleniowy charakter biegu, każdy młody uczestnik sztafety biegł w parze ze swoim rodzicem czy innym krewnym, a łączyła ich trzymana w dłoni biało-czerwona szarfa. Na czele sztafety stanęła pani Joanna Pawelec, która poprowadziła biegnących ulicą Szewską, Konarskiego, Najświętszej Marii Panny do placu Piszów. Tutaj na biegnących oczekiwali zmiennicy oraz kibicujący uczniowie kl. IVc. Po odebraniu pałeczek do biegu ulicą Nadbrzeżną przystąpiła pierwsza grupa, a pozostali marszowym krokiem ruszyli za nimi w stronę boiska. Wśród okrzyków witających nastąpiła ostatnia część sztafety. Biegacze w każdej z pałeczek nieśli elementy hasła, które wspólnymi siłami mieli uporządkować i przypiąć na przygotowanej tablicy. Dzieci z pomocą dorosłych i przy aplauzie kibicujących rozszyfrowały główne hasło sztafety, w którego treści przypomnieliśmy o tym, że Tarnów dzierży palmę pierwszeństwa wśród miast oswobodzonych spod władzy zaborcy.

W czasie biegu sztafetowego pozostali na boisku uczniowie wzięli udział w happeningu, prezentując biało-czerwone elementy i wznosząc okrzyki dotyczące Polski, wolności i świętowania niepodległości.

Ostatnia część sztafety miała elementy muzyczne, bowiem wszyscy uczestnicy pod przewodnictwem pani Lucyny Jurusik ustawili się w tanecznym korowodzie i wokół boiska przemaszerowali w rytmie poloneza.

sztafeta niepodl 46Miłym akcentem dla zawodników sztafety były drobne nagrody w postaci owoców na wzmocnienie energii po odbytym biegu.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom sztafety należą się podziękowania, a szczególnie gorące rodzicom i krewnym uczniów za poświęcony nam czas i okazany entuzjazm podczas wspólnego świętowania.

Przeprowadzając Niepodległościową Sztafetę Pokoleń, udowodniliśmy, że poprzez imprezę sportową łączącą dzieci i dorosłych można godnie uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i złożyć życzenia wolnej Polsce słowami „Niepodległa - sto lat!”.

Nad bezpieczeństwem uczniów i dorosłych na trasie sztafety czuwali strażnicy ze Straży Miejskiej w Tarnowie, którym za opiekę serdecznie dziękujemy!

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.