Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Projekt edukacyjny „Bohaterom Niepodległej”, który realizowaliśmy w naszej szkole w ramach konkursu miejskiego, został doceniony i nagrodzony. Nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych.

14 grudnia 2016 roku w Sali Lustrzanej w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie II etapu projektu miejskiego, który miał charakter konkursu na projekt edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego. Laureaci konkursu i zaproszeni goście spotkali się na podsumowaniu przedsięwzięcia, podczas którego zostały zaprezentowane dokonania szkół oraz wręczone nagrody i dyplomy. Naszą szkołę reprezentowały pani dyrektor Zofia Drwal, pani Renata Kucharska – koordynator projektu oraz Olga Henich – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

Czytaj więcej: Nasz projekt edukacyjny zwyciężył!

Przedstawieniem opartym na autentycznych wydarzeniach z historii naszej szkoły zakończyliśmy 28 listopada 2016 r. realizację szkolnego projektu edukacyjnego „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”.

Scenariusz spektaklu pt. „Tarnów wolny!” został opracowany na podstawie kroniki szkolnej. Jego bohaterkami były nauczycielki Szkoły Konarskiego oraz jej kierowniczka – Helena Holendrowa. Przedstawiony epizod rozgrywał się w dniu odzyskania niepodległości przez Tarnów, czyli 31 października 1918 r. Radosne wydarzenia w mieście były okazją do przypomnienia przez bohaterki tego, co w ciągu czterech lat wojny działo się w szkole. W role nauczycielek, a także mieszkańców Tarnowa wcieliły się uczennice klasy VI a. Aktorskie i wokalne talenty  dziewcząt wywołały bardzo życzliwą reakcję zgromadzonej publiczności. Nad przygotowaniem przedstawienia czuwała Magdalena Rzepka, polonistka.

Czytaj więcej: Podsumowanie projektu edukacyjnego

Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w międzyklasowym konkursie pt. „Nauczycielki Dwójki – bohaterki codzienności w latach 1914-1918”. Konkurs był jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu miejskiego „Bohaterom Niepodległej”.

Na podstawie poznawanych fragmentów kronik szkolnych, wybranych dla każdego poziomu klas, uczniowie indywidualnie pisemnie odpowiadali na wylosowane pytania. Zwycięzcami mieli szansę zostać ci, którzy w wyznaczonym czasie udzielili najwięcej poprawnych odpowiedzi. Duże zaciekawienie budziły zamieszczone w kronice opisy dotyczące wydarzeń rozgrywających się w budynku szkolnym, w którym do dziś się uczymy.Główną bohaterką wojennej codzienności była Helena Holendrowa – ówczesna kierowniczka Szkoły Konarskiego. Pytania konkursowe dotyczyły właśnie jej postaci oraz wydarzeń z lat 1914-18, które opisywała.

Czytaj więcej: Bohaterki codzienności w wojennej zawierusze

24 listopada br. uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz w Tarnowie, aby oddać hołd Bohaterom Niepodległości, których poznawali w trakcie realizacji projektu „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”.

Uczniowie uformowani w paradny korowód wyruszyli na groby zasłużonych mieszkańców miasta, m.in. burmistrza Tadeusza Tertila, legionistów oraz dawnych nauczycielek Szkoły im. Konarskiego. Każda z klas I-VI, odwiedzając grób innej osoby, zapaliła białe i czerwone znicze, symbol naszej pamięci. Następnie wszystkie klasy I-III oraz IV-VI spotkały się w Kwaterze Zasłużonych, gdzie po wspólnej modlitwie odśpiewały „Rotę” M. Konopnickiej. Poprzez ten gest pamięci oddaliśmy hołd ludziom, którzy swoim życiem i pracą przyczynili się do odrodzenia niepodległej Polski. Wśród mieszkańców dzielnicy i osób odwiedzających najstarszą tarnowską nekropolię pokazaliśmy, że bliskie są nam takie wartości, jak patriotyzm, przywiązanie do Małej Ojczyzny, narodowych tradycji i historii ojczystej.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.