Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

We wtorek 22 listopada 2016 r. uczniowie kl. I-VI wzięli udział w ogólnoszkolnym spotkaniu w ramach projektu „Pragnęli wolnej Polski – różne oblicza bohaterstwa tarnowian”.

Podczas spotkania uczniowie poznali wyniki Gry Terenowej „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”, obejrzeli prezentację w 100. rocznicę śmierci naszego noblisty Henryka Sienkiewicza piszącego w czasach zaborów „Ku pokrzepieniu serc Polaków”. Był też wspólny śpiew najpiękniejszych pieśni patriotycznych i piosenek legionowych. Cała uroczystość przebiegała na tle galerii plastycznej „Bohaterowie Niepodległej” będącej efektem pracy uczniów na lekcjach języka polskiego, historii, na godzinach wychowawczych i podczas zajęć pozalekcyjnych.

Czytaj więcej: W galerii bohaterów niepodległości

21 listopada 2016 r. odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania najstarszych fragmentów kroniki szkolnej. W konkursie brali udział uczniowie klas drugich i trzecich.

Przygotowane wcześniej i pięknie odczytane przez przedstawicieli każdej klasy fragmenty kronik pozwoliły dzieciom zapoznać się z wydarzeniami rozgrywającymi się w naszej szkole, dzielnicy Zabłocie i w Tarnowie w latach 1914-1918. Uczniowie dowiedzieli się o sytuacji uczennic „Dwójki” podczas I wojny światowej, poznali, jak o utrzymanie polskiej szkoły i kształcenie jej wychowanek troszczyli się w wojennej rzeczywistości nauczyciele tej szkoły. W podniosły i uroczysty nastrój wprowadziła uczniów odśpiewana na początku „Rota”.

Czytaj więcej: Kroniki szkoły – to się czyta!

Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że bohaterami niepodległości, są nie tylko postacie znane z podręczników historii, jak np. Józef Piłsudski, czy wybitni tarnowianie – jak Tadeusz Tertil, ale również zwykli mieszkańcy naszego miasta, do których należą dawne nauczycielki Szkoły Konarskiego.

Podczas wybranych lekcji języka polskiego oraz godzin wychowawczych uczniowie klas IV-VI poznawali postacie wybitnych Polaków i tarnowian, których dziś możemy nazwać „bohaterami Niepodległej”. W klasach VI a i VI b uczniowie pracowali z fragmentami kronik szkolnych dotyczących lat 1914-1918. Czytając zapisy sporządzone przez ówczesną kierowniczkę Szkoły Konarskiego Helenę Holendrową, dowiedzieli się, jak burzliwe były wojenne losy budynku szkolnego, w którym dziś nadal się uczą, a w którym ponad sto lat temu stacjonowało wojsko, mieścił się szpital, a także cerkiew.

Czytaj więcej: Znani i nieznani bohaterowie niepodległości

8 listopada 2016 r. wszystkie klasy naszej szkoły uczestniczyły w Grze Terenowej po Tarnowie przebiegającej pod hasłem „Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość”.

W ten sposób włączyliśmy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości i zrealizowaliśmy kolejne przedsięwzięcie w ramach II etapu Miejskiego Konkursu na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Bohaterom Niepodległej”. W Grę Terenową zaangażowała się cała społeczność naszej szkoły. Uczniowie kl. I-III oraz IV-VI wykonywali zadania dostosowane do ich poziomu wiekowego, zróżnicowane treściowo i podane w ciekawej formie. Stopniowo przemierzając trasę gry, poznawali miejsca, a przede wszystkim postacie bohaterów, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę.

Czytaj więcej: Pragnęli wolnej Polski

27 i 28 października uczniowie klas IVa, Va, Vb, VIa i VIb udali się na Stary Cmentarz, aby przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzić groby byłych nauczycielek, które pracowały w Szkole Konarskiego przed wieloma laty.

Wiele z nich poświęciło się pracy pedagogicznej i trosce o polską szkołę w najtrudniejszym dla Ojczyzny okresie – podczas I i II wojny światowej. Uczniowie odszukali nagrobki dziewięciu zasłużonych nauczycielek, w tym byłych kierowniczek: pań Zofii Wojciechowskiej, Heleny Hollendrowej, Jadwigi Bodzoniówny, p.o. kierownika szkoły p. Wiktorii Tarsiowej. Szczególną uwagę zwrócili na postacie nauczycielek Szkoły Konarskiego z okresu 1914-1918 oraz pierwszych lat niepodległości, które zaliczyliśmy do grona "Bohaterów Niepodległej". Ich sylwetki poznawali w ramach realizacji projektu edukacyjnego "Tarnowscy bohaterowie walki o niepodległość". 

Czytaj więcej: W hołdzie dawnym nauczycielkom „Dwójki”


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.