Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

14 grudnia 2017 r. w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej odbyła się uroczysta gala podsumowująca trzyletni Miejski Konkurs na Projekt Edukacyjny Szkoły z zakresu Wychowania Patriotycznego „Świętujmy Niepodległą!”. Nasza szkoła znalazła się w gronie laureatów i zajęła II miejsce.

zak projektuKonkurs ten, zorganizowany dla uczniów tarnowskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, stanowił ważny etap przygotowań młodych tarnowian do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 2018 roku. Podczas gali finałowej w reprezentacyjnych pomieszczeniach Sali Lustrzanej zgromadzili się członkowie jury, przedstawiciele szkół biorących udział w konkursowych zmaganiach oraz liczni goście reprezentujący miejskie instytucje. Znaczenie uroczystości podkreśliła obecność prezydenta miasta pana Romana Ciepieli.

Czytaj więcej: Jesteśmy wśród nagrodzonych szkół!

W piątek 24 listopada 2017 r. odbyła się w naszej szkole Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń. Stanowiła kolejne przedsięwzięcie w miejskim konkursie na projekt edukacyjny szkoły z zakresu wychowania patriotycznego „Świętujmy Niepodległą!”.

sztafeta niepodl 38Sportową sztafetę zorganizowaliśmy, aby uczcić ważne historyczne wydarzenia z 1918 roku i oddać hołd tym, dzięki którym dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Impreza oficjalnie rozpoczęła o godzinie 10.00 na szkolnym boisku. Zgromadzili się tam uczniowie wszystkich klas I-III, kl. IVc, reprezentanci z pozostałych klas oraz oczywiście uczestnicy sztafety – uczniowie od klasy pierwszej po siódmą wraz z rodzicami i krewnymi, którzy zechcieli włączyć się w nasze przedsięwzięcie i zaszczycili nas swoją obecnością. Pani dyrektor Zofia Drwal serdecznie powitała uczestników, życząc im powodzenia w sztafetowym biegu. W imieniu uczniów sztafetę rozpoczęła uczennica kl. VIIb Aleksandra Wójtowicz.

Czytaj więcej: Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń 

22 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole drugi etap Szkolnego Konkursu Historycznego wiedzy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

niepodleglosc konkurs 08Konkurs był częścią szkolnego projektu edukacyjnego „Niepodległa – sto lat!” realizowanego w ramach projektu miejskiego "Świętujmy Niepodległą". W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 32 uczniów klas IV-VII. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 27 osób, a do rywalizacji przystąpiło 23 uczniów. Przed rozpoczęciem konkursu pani dyrektor Zofia Drwal powitała uczestników, pogratulowała zdobytej wiedzy i życzyła powodzenia w pracy nad kolejnymi zadaniami. W ciągu godziny uczniowie rozwiązali test składający się z 15 zadań otwartych i zamkniętych, pracowali z tekstem źródłowym i musieli rozpoznać postacie związane z historią Polski na podstawie zamieszczonych fotografii.

Czytaj więcej: Niepodległość - Szkolny Konkurs Historyczny

Jednym z przedsięwzięć w ramach szkolnego projektu „Niepodległa -100 lat” był konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. „Mój wolny Tarnów”.

moj tarnow 07Uczniowie klas pierwszych mieli przedstawić dowolną techniką nasze współczesne miasto, natomiast dzieci z klas drugich i trzecich – Tarnów dawny, z pierwszych lat niepodległości. Aby przybliżyć uczniom temat konkursu, zorganizowano dla nich pokaz filmu i zdjęć ukazujących nasze miasto z czasów międzywojennych. Pierwszy etap konkursu rozstrzygano na poziomie klas. Z każdej klasy wychowawcy wybrali najlepsze prace, spośród których komisja konkursowa wyłoniła prace zwycięskie. Przyznano także osiem wyróżnień.

Czytaj więcej: Mój wolny Tarnów

Uczniowie klasy VII b na lekcjach języka polskiego przystąpili do udokumentowania, w postaci kartek z kalendarza, najistotniejszych wydarzeń, które prowadziły nasze miasto do niepodległości.

kalendarz niepodleglosci 13Siódmoklasiści z opracowanego Kalendarium Niepodległości – Tarnów 1914-1918 wybrali najbardziej znamienne historyczne zdarzenia, łączące się z nimi miejsca oraz ciekawostki, aby w formie pojedynczych kartek z kalendarza pokazać szlak tarnowian do wolności. I tak np. kartka z 4 sierpnia 1914 r. przypominała o  wyruszeniu z Tarnowa do Krakowa dobrze uzbrojonych 43 członków XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, którzy pod dowództwem sierżanta Władysława Langnera dołączyli do I Kompanii Kadrowej formowanej przez Józefa Piłsudskiego. Zapiski na kartce informowały też, że oddział ochotników został uroczyście pożegnany przez burmistrza Tadeusza Tertila, a tłumy tarnowian odprowadzały ich ulicą Krakowską na dworzec.

Czytaj więcej: Kartki z Kalendarza Niepodległości 


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.