Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

19 czerwca 2019 roku zakończyliśmy kolejny rok szkolny – 2018/2019. Dzień ten był dla społeczności naszej szkoły wyjątkowy z kilku powodów.

zakonczenie 2019 00Tego dnia pożegnaliśmy pierwszy po reformie oświaty rocznik ósmoklasistów, który opuścił mury "Dwójki", by rozpocząć naukę w szkołach ponadpodstawowych. Tego dnia również dziękowaliśmy za pełną oddania pracę wieloletniej dyrektor naszej szkoły – pani Zofii Drwal, która w tym roku kończy pracę na stanowisku dyrektora. Zamykając obecny rok szkolny, Pani Dyrektor we wzruszających słowach podsumowała dziewiętnaście lat kierowania Szkołą Podstawową nr 2 im. Stanisława Konarskiego. Za te lata ofiarnej, a zarazem trudnej i odpowiedzialnej służby dzieciom podziękowali zarówno uczniowie, jak i rodzice.

Czytaj więcej: Zakończenie roku szkolnego

4 i 5 czerwca 2019 r. klasa VI a wybrała się na klasową wycieczkę szlakami Pogórza Rożnowskiego. Uczniowie odwiedzili m.in. Tropie, Rożnów i Jamną.

pogorze roznow 24Zwiedzanie szóstoklasiści rozpoczęli od miejscowości o wdzięcznej nazwie Wytrzyszczka, gdzie wsiedli na prom, który przewiózł ich na drugi brzeg Jeziora Czchowskiego, do Tropia. W tej bardzo starej osadzie zobaczyli pustelnię św. Świerada – zakonnika i pustelnika żyjącego na przełomie X/XI wieku, XIX-wieczny cmentarz choleryczny oraz zabytkowy romański kościółek pod wezwaniem Świętych Pustelników – Świerada i Benedykta. Stamtąd udali się do Rożnowa, gdzie obejrzeli ruiny XVI-wiecznego zamku Tarnowskich, w którym dziś rezydują głównie nietoperze. Nieco dreszczyku emocji dostarczyło zwiedzanie z latarką w ręku lochów, piwnic czy strychu.

Czytaj więcej: Wędrówki po Pogórzu Rożnowskim

W maju w naszej szkole został przeprowadzony projekt pt. „Nasze dzieci nie jedzą śmieci”, mający na celu zwiększenie świadomości uczestników programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie. Projektem objęci zostali wszyscy uczniowie naszej szkoły.

zdrowe zywienie 17W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w rozmaitych zajęciach i akcjach propagujących zdrowy styl odżywiania. W klasach I-III przeprowadzono zajęcia biblioteczne na podstawie książki A. M. Poznańskiej „Dlaczego dzieci jedzą śmieci?”. Uczniowie wraz z nauczycielem przygotowali też pyszny zdrowy koktajl owocowy z dodatkiem świeżych ziół, np. pokrzywy, mięty, mniszka lekarskiego, który następnie ze smakiem kosztowali. Podczas tygodnia zdrowego żywienia brali udział w zaplanowanych działaniach, w ramach których np. przynosili i spożywali zdrowe drugie śniadania, przekąski i napoje.

Czytaj więcej: Nasze dzieci nie jedzą śmieci!

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas ósmych wzięli udział w Młodzieżowych Debatach Obywatelskich w stylu oxfordzkim, organizowanych przez ZSO nr 2 w Tarnowie.

debaty 02Prowadzenie debaty metodą oksfordzką rozwija w uczestnikach kulturę dyskutowania oraz umiejętność krytycznego myślenia, a konieczność dostosowania się do reguł i ograniczony czas na wystąpienia zmuszają mówców do dobrego przygotowania i rzeczowych wypowiedzi. Celem debaty nie jest dojście do konkretnych wniosków, a jedynie sama wymiana poglądów i umiejętność logicznego i kulturalnego prezentowania swojego zdania. Dla młodzieży stojącej u progu dorosłości to szczególnie cenne doświadczenie, uczące aktywnego udziału w społeczeństwie obywatelskim.

Czytaj więcej: Ósmoklasiści debatują

Odpowiedź na to i inne podobne pytania dotyczące ciepła, z którego na co dzień korzystamy w naszych mieszkaniach, uzyskali uczniowie klas drugich i klasy trzeciej w ramach specjalnych zajęć o cieple systemowym.

kafelek 651x383Uczniowie tych klas skorzystali z oferty zajęć edukacyjnych o cieple systemowym w ramach Programu Promocji Ciepła Systemowego prowadzonego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie. Celem zajęć, które odbywały się na wiosnę br., było kształtowanie postaw przyszłych użytkowników energii poprzez zachęcanie do poszanowania energii i dbałości o ochronę środowiska.

Czytaj więcej: Skąd się bierze ciepło?


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.