Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

7 listopada uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII odkrywali miejsca i ludzi szczególnie związanych z odzyskaniem niepodległości przez nasze miasto. W ramach IV Gry Terenowej wyruszyli na ulice Tarnowa szlakiem niepodległości.

20181107 gra terenowa 12W tym roku gra terenowa odbywała się pod hasłem „Wolny Tarnów!”. Dla każdego poziomu wiekowego zostały przygotowane odrębne zadania dostosowane do możliwości uczniów. Uczestnicy, kierując się zagadkowymi wskazówkami, musieli dotrzeć do właściwego miejsca, gdzie otrzymywali do wykonania konkretnie zadania. W ten sposób uczniowie z klas IV-VI odnaleźli np. miejsca związane z postacią Burmistrza Niepodległości - Tadeusza Tertila, takie jak jego kamienica i pasaż wraz z odsłoniętą niedawno rzeźbą przedstawiającą postać Tertila, tarnowski Ratusz z pamiątkową tablicą jemu poświęconą czy grób na Starym Cmentarzu.

Czytaj więcej: Wolny Tarnów! Gra terenowa

6 listopada przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wyruszyli do różnych punktów miasta, aby przypomnieć tarnowianom o wydarzeniach z lat 1914-1918, które przyniosły naszemu miastu długo oczekiwaną niepodległość.

kalendarz niepodl 00Na kilka dni przed Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie pod opieką pani Karoliny Wojciechowskiej wręczyli napotkanym tarnowianom i pracownikom miejskich instytucji ok. 40 egzemplarzy Kalendarza Niepodległości. Został on opracowany w naszej szkole jeszcze w ubiegłym roku szkolnym i nadal służy jako pomoc w rozpowszechnianiu wiedzy o dążeniu tarnowian do wolności. Kalendarz ma formę 15 dwustronnych kartek zawierających konkretne historyczne informacje dotyczące np. tarnowskich drużyniaków z XIV Polskiej Drużyny Strzeleckiej, którzy w sierpniu 1914 r. wyruszyli do Krakowa do I Kompanii Kadrowej formowanej przez J. Piłsudskiego.

Czytaj więcej: Kartki z Kalendarza Niepodległości

100-lecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole na wiele różnych sposobów. Jednym z nich był bieg w „II Niepodległościowej Sztafecie”, która odbyła się 6 listopada.

20181106 sztafeta 42Wzięli w niej udział przedstawiciele klas IV-VIII podzieleni na dwie grupy wiekowe. Każdą klasę reprezentowała 4-osobowa drużyna, której członkowie po wykonaniu dwóch okrążeń boiska przekazywali sobie biało-czerwoną pałeczkę. Rywalizację w biegu poprzedziła wspólna rozgrzewka, którą poprowadziła p. Olga Jędrusiak, nauczyciel wychowania fizycznego. Zwycięskie drużyny po udekorowaniu biało-czerwonymi szarfami miały jeszcze za zadanie ułożyć ukryte w pałeczce sztafetowej hasło. Najszybciej dla Niepodległej pobiegły drużyny klas: VIII a - w starszej grupie wiekowej i V a - w młodszej grupie.

Zdjęcia

W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Tarnowskim Tramwajem przez niepodległy Tarnów”.

tramwaj niepodleglosci 08Projekt ten przybliżył najmłodszym uczniom naszej szkoły historię Polski poprzez pokazanie losów najbliższej okolicy – miasta, w którym mieszkają, w ciekawej i atrakcyjnej dla nich formie. Tematem przewodnim był historyczny tarnowski tramwaj, chluba miasta w okresie międzywojennym, a więc w latach rodzącej się Niepodległej. Do dzisiaj te tarnowskie „Biedronki”, jak nazywali je pieszczotliwie ówcześni mieszkańcy, budzą wiele emocji i wspomnień oraz są symbolem dobrych dla Tarnowa lat jego rozwoju u początków odradzania się polskiej państwowości.

Czytaj więcej: Tramwajem przez niepodległy Tarnów

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły uczcili Bohaterów Niepodległości - zasłużonych tarnowian, a wśród nich „bohaterki codzienności”, czyli dawne nauczycielki Szkoły Konarskiego.

20181030 swiatelko 1 3 0930 października uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz, aby w Kwaterze Zasłużonych, przy grobie burmistrza Tadeusza Tertila oraz na grobach dawnych kierowniczek i nauczycielek Szkoły im. S. Konarskiego zapalić symboliczne światełka pamięci. Dzieci oprócz zniczy przyniosły na groby również stroiki i wianuszki jako wyraz pamięci społeczności „Dwójki” o tych, którym zawdzięczamy niepodległość naszej ojczyzny. Na zakończenie wszystkie klasy spotkały się w Kwaterze Zasłużonych przy Mogile Powstańców, gdzie wspólnie odśpiewały „Rotę” i uczestniczyły w modlitwie za Bohaterów Niepodleglości.

Zdjęcia


Copyright © 2018 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.