Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii włączyli się w akcję zorganizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”.

poczt niepodlegl 02W jej ramach są wysyłane do bliskich kartki pocztowe z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem tegorocznej edycji były prawa obywatelskie i reformy socjalne z przełomu lat 1918 i 1919. Kartka pocztowa przekazana osobiście lub przesłana pocztą z pewnością okazała się miłą niespodzianką Wysyłanie pocztówek było dla uczniów pretekstem do przypomnienia tej zanikającej już tradycji. Na pewno najbliżsi, do których uczniowie skierowali swoje życzenia, ucieszą się z otrzymania pocztówki przypominającej o ważnym dla wszystkich Polaków wydarzeniu.

Zdjęcia

Dnia 12. 11.2019 r. klasa VIII a brała udział w programie edukacji prawnej pt. „Temida od podszewki”. Spotkanie obejmowało wizytę w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

temida 02W trakcie pobytu w sądzie uczniowie zostali zapoznani z takimi zagadnieniami, jak: rola władzy sadowniczej w demokratycznym państwie prawnym, struktura sądownictwa w Polsce, kategorie i charakter spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne, zasady postępowania w sprawach nieletnich, prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnoletnich, ścieżka kariery prawniczej.

Czytaj więcej: Lekcja w sądzie

8 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystości patriotycznej i przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu!”.

niepodlegla 2019 11Spotkanie z udziałem wszystkich klas, nauczycieli i dyrekcji szkoły rozpoczęło się o godzinie 11.00, tak aby punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewać cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego. Uczniowie wykazali się nie tylko świetną znajomością słów i melodii „Mazurka Dąbrowskiego”, ale również wielkim zaangażowaniem przy jego wykonywaniu. Podczas uroczystości zabrzmiały także poetyckie strofy wierszy patriotycznych, które deklamowali laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, przeplatane śpiewem pieśni legionowych i wojennych.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości

Najpiękniejsze polskie wiersze patriotyczne zabrzmiały podczas I Szkolnego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej pod hasłem „Ziemio ojczysta, ziemio jasna”.

recytatorski 2019 25Konkurs odbył się 6 listopada 2019 r. i był częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas IV-VIII, którzy mieli za zadanie przygotować interpretację głosową wybranego wiersza o tematyce patriotycznej. Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI oraz klas VII-VIII. Podczas występów zabrzmiały zarówno wiersze dawnych, jak i współczesnych poetów , a młodzi recytatorzy wykazali się dużą wrażliwością na piękno poezji oraz talentami deklamacyjnymi.

Czytaj więcej: Patriotycznie i poetycznie

5 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. W roli nauczycieli tym razem wystąpili członkowie tarnowskiego Bractwa Historycznego „Wataha Rycerska”.

wataha rycerska 03Zaprezentowali się przed uczniami przebrani w mundury z czasów Legionów Dąbrowskiego, kolejnych powstań narodowych oraz pierwszej wojny światowej i wyposażeni w typową dla tego okresu broń. Spotkanie z dziećmi i młodzieżą poprowadził pan Arkadiusz Gładysz, rotmistrz Watahy Rycerskiej im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W swojej opowieści przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu I rozbioru aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. W przebieg spotkania zostali włączeni uczniowie, którzy np. mieli za zadanie rozbroić żołnierzy z zaborczej armii.

Czytaj więcej: O drodze do niepodległości z Watahą Rycerską


Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.