Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Czworo uczniów klas ósmych naszej szkoły osiągnęło wielki sukces w Małopolskim Konkursie Czytelniczym „Czytam, znam, rozumiem”, którego finał odbył się 5 marca 2020 roku w PWSZ. Troje z nich otrzymało tytuł laureata, a jedna osoba – tytuł finalisty.

konkurs czyt 2020Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie, tarnowską PWSZ, III LO oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Miał zasięg wojewódzki i odbywał się pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Dwa pierwsze etapy (szkolny i rejonowy) były pisemne, zaś finał wojewódzki – miał formę ustnego egzaminu przed komisją złożoną z pracowników naukowych PWSZ oraz nauczycieli szkół średnich. Uczestnicy musieli wykazać się świetną znajomością wyznaczonych lektur, a w ostatnim etapie także umiejętnością wygłoszenia wypowiedzi argumentacyjnej na temat wylosowanych zagadnień problemowych.

Czytaj więcej: Laureaci konkursu czytelniczego

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Niezłomnych uczniowie klas VII-VIII uczestniczyli w warsztatach historycznych zatytułowanych „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni”. Mottem spotkania były słowa Zbigniewa Herberta: „Ponieważ żyli prawem wilka / historia o nich głucho milczy”.

niezlomni 02Młodzież klasy VIII „a” przedstawiła szereg sylwetek żołnierzy i zapoznała z genezą święta. Uczniowie dowiedzieli się również, dlaczego wilk jest symbolem żołnierzy niezłomnych. Prezentacje przeplatane były recytacją wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Wilki” i krótkimi filmami pokazującymi w niezwykle wzruszający sposób trudną historię naszego kraju. Uczniowie klasy VII „b” przygotowali galerię postaci w formie plakatów. Każdy uczestnik warsztatów po zajęciach miał szansę sprawdzić swoją wiedzę na temat poznanej historii, rozwiązując quiz dotyczący przedstawionej tematyki.

Czytaj więcej: Pamięci Niezłomnych

W Środę Popielcową 25 lutego społeczność naszej szkoły rozpoczęła Wielki Post od czasu rekolekcji szkolnych. Była to okazja, aby przyjrzeć się swojemu wnętrzu jak w lustrze...

Prrekolekcje 02zez trzy dni uczniowie pod opieką wychowawców, nauczycieli i katechetów uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, które odbywały się w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej. Rekolekcje poprowadził ks. Marcin Baran dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wsłuchiwanie się w nauki rekolekcyjne, śpiew, wspólna modlitwa, uczestnictwo w Eucharystii oraz przeżyty sakrament pokuty i rozważanie stacji Drogi krzyżowej pozwoliły uczestnikom rekolekcji spojrzeć w „lustro prawdy”. Rekolekcyjne nauki nawiązywały do przykładu życia Błogosławionej Karoliny, której osoba towarzyszyła uczestnikom rekolekcji w widzialnym znaku jej relikwii.

Zdjęcia

20 lutego klasy I-III uczestniczyły w kolejnym spotkaniu muzycznym z zespołem JASZCZUR&PRZYJACIELE, którego tematem przewodnim była perkusja.

perkusja 02Dzieci poznały elementy składowe perkusji akustycznej i elektronicznej. Zaciekawiły je profesjonalne pałeczki do gry, a przede wszystkim sztuczki akrobatyczne w wykonaniu zaproszonego perkusisty. Obserwując jego sposób gry, wszyscy mieli wrażenie, iż nie ma nic trudnego w graniu na tym głośnym instrumencie. Jednak bliższa obserwacja pozwoliła zauważyć, że każda kończyna jest zaangażowana w grę i wykonuje inne ruchy. Ostatecznie więc dzieci stwierdziły, iż gra na perkusji jest trudna i wymaga wieloletniej pracy, choć patrząc na zaproszonego perkusistę, wcale nie miały takiego wrażenia.

Czytaj więcej: Poznajemy perkusję

Piątek 21 lutego 2020 r. przebiegał w naszej szkole pod znakiem języka polskiego. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w różnych przedsięwzięciach z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowanych dla nich przez nauczycieli-polonistów.

ojczysty 2020 04Postanowiliśmy rokrocznie obchodzić w naszej szkole to święto, aby w ciekawej, atrakcyjnej formie uświadomić uczniom znaczenie języka ojczystego i konieczność pracy nad poprawnością polszczyzny, którą się posługujemy. Tego dnia dla wszystkich chętnych odbył się Wielki Test o Języku Polskim. Uczestniczyło w nim 52 osoby, które zmierzyły się z pisemnymi zadaniami sprawdzającymi znajomość polskiej gramatyki, ortografii oraz powiedzeń i przysłów. Natomiast podczas przerw uczniowie z wielkim entuzjazmem brali udział w zgaduj-zgaduli „Czy znasz język polski?”, poprowadzonej przez najlepszych polonistów z klas VII-VIII.

Czytaj więcej: Szkolne Święto Języka Ojczystego w SP 2


Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.