Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

Klasa I a odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie, aby poznać zwyczaje i tradycje związane ze Świętym Andrzejem, a przy okazji miło spędzić czas.

andrzejki 2019 0119 listopada w murach biblioteki uczniowie mogli posłuchać głośnego czytania oraz wspólnie tańczyć i bawić się przy muzyce. Podczas spotkania poznali wiele wróżb andrzejkowych, np. wróżby miłosne, puszczanie na wodę świec, układanie kartek pod poduszkę, „prorocze” sny, wróżenie z obierków jabłek itd. Dużo emocji towarzyszyło dzieciom, gdy ślepy los kierował ich rękami podczas wyciągania spod kubków ukrytych przedmiotów. Wielu osób koniecznie chciało wylosować pieniądze, oznaczające bogactwo, ale nie wszystkich się to udało.

Czytaj więcej: Andrzejki w Miejskiej Bibliotece

W środę 20 listopada uczniowie należący do Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Koła Wolontariatu udali się z wizytą do azylu, gdzie przebywają bezdomne zwierzęta. Zawieźli zebraną w szkole karmę dla psów i kotów.

azyl 2019 01Schronisko to miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę. Na miejscu szkolną delegację powitała pracownica schroniska, która opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu instytucji, o tym jak należy witać się z psem, jakie są psie zwyczaje. Uczniowie wysłuchali również prelekcji dotyczącej adopcji zwierząt. Następnie była okazja do poznania podopiecznych schroniska. Był to najbardziej wzruszający moment naszej wizyty. Dzięki takim inicjatywom młodzież uczy się przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli.

Czytaj więcej: Odwiedziny w azylu dla zwierząt

Na medal spisały się uczennice, które 22 listopada 2019 r. reprezentowały naszą szkołę na X Konkursie Recytatorskim „Do Ciebie mówię, Wielki Tułaczu” w SP nr 10 w Tarnowie. Przywiozły pierwsze miejsce i wyróżnienie.

recyt 2019 00Konkurs poświęcony jest poezji patriotycznej i sybirackiej, dlatego każdy z uczestników recytuje dwa utwory, które oceniane są w różnych kategoriach. W rywalizacji uczestniczyło dziewięć tarnowskich szkół podstawowych, a ich zmagania oceniało jury pod przewodnictwem Bogumiły Porębskiej – dyrektor Wydziału Edukacji UM Tarnowa. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział uczennice klasy VII a, które zostały nagrodzone w kategorii „wiersz sybiracki” za recytację utworów Stanisławy Wiatr-Partyki. Paulina Wideł zdobyła pierwsze miejsce za wiersz pt. „Rozmowy z mamą”, a Julia Krupa – wyróżnienie za utwór „Wisienka”. Dziewczynom serdecznie gratulujemy sukcesu!

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły na lekcjach historii włączyli się w akcję zorganizowaną przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku „Mamy Niepodległą!”.

poczt niepodlegl 02W jej ramach są wysyłane do bliskich kartki pocztowe z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Tematem tegorocznej edycji były prawa obywatelskie i reformy socjalne z przełomu lat 1918 i 1919. Kartka pocztowa przekazana osobiście lub przesłana pocztą z pewnością okazała się miłą niespodzianką Wysyłanie pocztówek było dla uczniów pretekstem do przypomnienia tej zanikającej już tradycji. Na pewno najbliżsi, do których uczniowie skierowali swoje życzenia, ucieszą się z otrzymania pocztówki przypominającej o ważnym dla wszystkich Polaków wydarzeniu.

Czytaj więcej: Pocztówka na Święto Niepodległości

Dnia 12. 11.2019 r. klasa VIII a brała udział w programie edukacji prawnej pt. „Temida od podszewki”. Spotkanie obejmowało wizytę w Sądzie Okręgowym w Tarnowie.

temida 02W trakcie pobytu w sądzie uczniowie zostali zapoznani z takimi zagadnieniami, jak: rola władzy sadowniczej w demokratycznym państwie prawnym, struktura sądownictwa w Polsce, kategorie i charakter spraw rozpoznawanych przez sądy powszechne, zasady postępowania w sprawach nieletnich, prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnoletnich, ścieżka kariery prawniczej.

Czytaj więcej: Lekcja w sądzie


Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.