Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Tarnowie

8 listopada 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystości patriotycznej i przyłączyliśmy się do akcji „Szkoła do hymnu!”.

niepodlegla 2019 11Spotkanie z udziałem wszystkich klas, nauczycieli i dyrekcji szkoły rozpoczęło się o godzinie 11.00, tak aby punktualnie o 11.11 wspólnie odśpiewać cztery zwrotki polskiego hymnu narodowego. Uczniowie wykazali się nie tylko świetną znajomością słów i melodii „Mazurka Dąbrowskiego”, ale również wielkim zaangażowaniem przy jego wykonywaniu. Podczas uroczystości zabrzmiały także poetyckie strofy wierszy patriotycznych, które deklamowali laureaci Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, przeplatane śpiewem pieśni legionowych i wojennych.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości

Najpiękniejsze polskie wiersze patriotyczne zabrzmiały podczas I Szkolnego Konkursu Polskiej Poezji Patriotycznej pod hasłem „Ziemio ojczysta, ziemio jasna”.

recytatorski 2019 25Konkurs odbył się 6 listopada 2019 r. i był częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas IV-VIII, którzy mieli za zadanie przygotować interpretację głosową wybranego wiersza o tematyce patriotycznej. Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV-VI oraz klas VII-VIII. Podczas występów zabrzmiały zarówno wiersze dawnych, jak i współczesnych poetów , a młodzi recytatorzy wykazali się dużą wrażliwością na piękno poezji oraz talentami deklamacyjnymi.

Czytaj więcej: Patriotycznie i poetycznie

5 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nietypowej lekcji historii. W roli nauczycieli tym razem wystąpili członkowie tarnowskiego Bractwa Historycznego „Wataha Rycerska”.

wataha rycerska 03Zaprezentowali się przed uczniami przebrani w mundury z czasów Legionów Dąbrowskiego, kolejnych powstań narodowych oraz pierwszej wojny światowej i wyposażeni w typową dla tego okresu broń. Spotkanie z dziećmi i młodzieżą poprowadził pan Arkadiusz Gładysz, rotmistrz Watahy Rycerskiej im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W swojej opowieści przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasu I rozbioru aż do odzyskania niepodległości w 1918 r. oraz wojny polsko-bolszewickiej. W przebieg spotkania zostali włączeni uczniowie, którzy np. mieli za zadanie rozbroić żołnierzy z zaborczej armii.

Czytaj więcej: O drodze do niepodległości z Watahą Rycerską

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły uczcili Bohaterów Niepodległości - zasłużonych tarnowian, a wśród nich „bohaterki codzienności”, czyli dawne nauczycielki Szkoły Konarskiego. W ten sposób włączyliśmy się do akcji „Szkoła pamięta”.

swiatelko boh 2019 0231 października uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców udali się na Stary Cmentarz, aby w Kwaterze Zasłużonych, przy grobie burmistrza Tadeusza Tertila oraz na grobach dawnych kierowniczek i nauczycielek Szkoły im. S. Konarskiego zapalić symboliczne światełka pamięci oraz złożyć wieńce jako wyraz pamięci społeczności „Dwójki” o tych, którym zawdzięczamy niepodległość naszej ojczyzny. Na zakończenie akcji wszystkie klasy spotkały się w kaplicy Książąt Sanguszków, gdzie wspólnie odśpiewały „Rotę” i uczestniczyły w modlitwie za Bohaterów Niepodległości, którą poprowadził ksiądz katecheta.

Czytaj więcej: Pamiętamy o naszych bohaterach

22 października klasy pierwsze wyruszyły spacerkiem do Parku Strzeleckiego w poszukiwaniu kolorowej pory roku – jesieni.

park strzelecki 05Za bramą zostawiliśmy szum pędzących samochodów i pośpiech przechodniów. W parku powitała nas zieleń starannie wypielęgnowanych trawników, wysmukłe i potężne drzewa, które udekorowane zostały przez jesień przepięknymi ciepłymi barwami. Najpierw spacerkiem przeszliśmy odnowionymi alejkami parkowymi, zatrzymywaliśmy się przy kolejnych przystankach ścieżki edukacyjnej, czytaliśmy tabliczki zamieszczone na drzewach i krzewach. Zachwyciły nas kasztany jadalne, okazałe miłorzęby japońskie, wysokie świerki, a naszą uwagę przykuła łuszcząca się kora 30-metrowych platanów.

Czytaj więcej: Pierwszaki w poszukiwaniu jesiennych wrażeń


Copyright © 2020 Szkoła Podstawowa nr 2 im. S. Konarskiego w Tarnowie Rights Reserved.